Iubiți credincioși,
Doresc să aduc înaintea dumneavoastră un cuvânt al Sfântului Apostol Iacov, care ne spune așa: “Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare” (Iacov 1,17), care de fapt îl auzim la fiecare Sfântă Liturghie, la final! Învățam de aici, că harul și binecuvântarea sunt daruri numai de la Dumnezeu! “Părintele luminilor” cel ce este bun și darnic, dorește să vadă cât de buni și darnici suntem și noi și ce fel de daruri îi aducem, în casa Lui, biserica! Doi oameni, Cain și Abel, odată, au adus și ei daruri lui Dumnezeu! A aduce jertfă lui Dumnezeu este un simțământ sădit de Însuși Dumnezeu în ființa noastră, atunci când ne-a creat. Și știm că Domnul a primit doar darul lui Abel, cel ce a dăruit cu drag lui Dumnezeu, din roadele cele mai bune ale turmei lui! Cum ar fi putut Dumnezeu încerca mai bine acest lucru și în viața noastră? Domnul a îngăduit să vină încercarea, ca prin aceasta să ne aducă la o treaptă mai înaltă a cunoașterii Lui și a asemănării cu El! Biserica, locașul sacru, este reperul absolut prin care noi ajungem la cea mai înaltă calitate, aceea de a ne numi fii ai lui Dumnezeu după har, prin credință și lucrare, ca mijloace de dobândire a harului dumnezeiesc!
Așa cum am anunțat în biserică, în duminica următoare, Septembrie 28, 2025, vom organiza după Sfânta Liturghie, un “Fundraising Bakesale”. Acest eveniment vă fi urmat și de alte activități asemănătoare. Fondurile sunt foarte necesare pentru susținerea activității bisericii noastre în această perioada dificilă din viața parohiei.
Cu această ocazie vă îndemnăm să dăruiți cu drag, bisericii, ajutorul dumneavoastră, știind că Dumnezeu nu rămâne dator nimănui și este cel Care va înmulți darul în casa dumneavoastră!
Facem acest apel stăruitor, deoarece se apropie iarna și trebuie să începem lucrările. Din partea Companiei de asigurări, nădăjduim să primim în curând o parte din polița de asigurare. Dar, este absolut necesar să intelegem că, noi, membrii parohiei, suntem cei care trebuie, din multul sau puținul nostru, să începem și să ducem la bun sfârșit lucrările în biserica noastră!
În momentul de fața este imperativ de a pregăti clădirea bisericii pentru iarnă! Aceasta înseamnă reparații temporare la acoperișul părții din spate și pregătirea pentru demolarea interiorului clădirii până la structura de lemn. Lucrările acestea inițiale sunt urgente pentru a putea avea clădirea în siguranță din partea ploilor și a zăpezii și pentru atunci când vom începe lucrările ample!
Mulțumim tuturor celor care au ajutat până acum și îndemnăm cu căldură întreaga noastră comunitate, să fie alături și să ajute în continuare biserica, pentru a duce la bun sfârșit lucrările de restaurare! De asemenea vă îndemnăm să fiți și “mici apostoli” ai nevoilor parohiei noastre către alți membri din comunitatea românească din zona Toronto și nu numai, care ar putea și doresc să participe cu ajutorul lor!
Într-adevăr, încă suntem pe drumul crucii, însă trebuie să fim deplin convinși, că Domnul este cu noi și așa cum și Apostolii și ucenicii s-au întristat atunci când au participat la Patimile Domnului, dar, cu adevărat, mare le-a fost bucuria Învierii, așa și nouă, Domnul ne va dărui bucuria de a ne întoarce înapoi în casa Lui, mai încercați, mai curajoși, mai întăriți, mai înțelepți, mai aproape de cunoașterea și înțelegerea a ceea ce înseamnă cu adevărat biserica, Casa lui Dumnezeu, locașul sfânt, în viața noastră!
Domnul să dăruiască tuturor, tot darul cel bun și toată darea cea bună!
Pr. Lucian Azoitei